با حضور قربانی‌اصل در ایرلند صورت گرفت رایزنی برای طرح تبادل دانشجو بین ایران و ایرلند/ قرار بر اجرای یک طرح عملیاتی با همفکری دو طرف

با حضور قربانی‌اصل در ایرلند صورت گرفت رایزنی برای طرح تبادل دانشجو بین ایران و ایرلند/ قرار بر اجرای یک طرح عملیاتی با همفکری دو طرف

در سفر نماینده علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران در اروپا به جمهوری ایرلند که به دعوت دانشگاه دوبلین انجام شد، ظرفیت‌ها و زمینه‌های همکاری‌های علمی، پژوهشی و دانشگاهی دوجانبه بررسی شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در سفر قادر قربانی‌اصل نماینده علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران در اروپا به جمهوری ایرلند که به دعوت دانشگاه دوبلین انجام شد، ظرفیت‌ها و زمینه‌های همکاری‌های علمی، پژوهشی و دانشگاهی دوجانبه بررسی شد.

بنابراین گزارش در این سفر در راستای تبادلات کلان علمی و همچنین ارتباطات دانشگاهی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایرلند جلسه‌ای با حضور قربانی‌اصل نماینده علمی و فناوری ایران در اروپا، جواد کچوییان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایرلند، مارک ریچاردسون معاونت بین‌الملل دانشگاه و جمعی از مسئولان دانشگاه برگزار شد.

در این جلسه طرف ایرلندی با توجه و تاکید بر کیفیت علمی بالای دانشجویان ایرانی، برای ارتباط و تبادل دانشجویی ابراز علاقه‌مندی کرده و بدین منظور پیشنهاد شد که تبادل دانشجو بین دانشگاه‌های ایران و دانشگاه دوبلین با محوریت طرح‌های پژوهشی مشترک انجام پذیرد. به همین منظور مقرر شد که یک طرح عملیاتی با همفکری دو طرف ایرانی و ایرلندی نوشته شده و پس از نهایی شدن، اجرایی شود.

همچنین در همین راستا در مورد طرح تبادل دانشجویی دو کشور در قالب پذیرش دانشجویان تحصیلات تکمیلی بصورت مشترک نیز رایزنی بعمل آمد و موافقت شد که دانشجویان بتوانند دوره‌های مشترک را در دو کشور طی کنند، به این صورت که در دوره دکتری چهار ساله دانشجو دو سال از دوره را در کشور اول و دو سال باقی مانده را در کشور ثانی بگذراند و به همین ترتیب دانشجویان دوره کارشناسی ارشد بصورت یک بعلاوه یک ( یک سال در کشور مبداء و یک سال در کشور مقصد). در نهایت نیز مدرک تحصیلی توسط هردو دانشگاه صادر خواهد شد.

در ضمن موافقت شد که این طرح در مرحله اول با اولویت رشته‌های مرتبط با علوم فنی شروع شده که این می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای تعمیم به دیگر حوزه‌های تحصیلی و همچنین استفاده از فرصت‌های مطالعاتی اساتید در هر دو کشور.

یکی دیگر از برنامه‌های این سفر بازدید از دانشکده بیولوژی و محیط زیست بود که در جریان این بازدید پروفسور جرمی سیمپسون، اقای دکتر قربانی اصل را همراهی کردند. در این برنامه علمی خیلی خوب، از آزمایشگاه های تحقیقاتی و آموزشی بسیار پیشرفته دانشکده که اخیرا با هزینه های بسیار زیادی راه اندازی شده بودند بازدید بعمل آمد. در اثنای این بازدید، پروفسور یسمپسون ضمن تاکید بر کیفیت بالای دانشگاه‌های ایران در حوزه‌های زیستی، برای تبادل استاد و دانشجو و انجام طرح‌های مشترک پژوهشی ابراز علاقه مندی کردند.

قربانی اصل نیز با تایید و تاکید بر رشد و توسعه علوم حوزه زیستی و پزشکی، برعلاقه‌مندی جمهوری اسلامی ایران به تحقیق و توسعه در این حوزه‌ها و بخصوص محیط زیست و اکوسیستم‌ها مانند دریا و آب و هوا، صحه گذاشته و عنوان کردند که با توجه به برنامه نمایندگی علمی ایران در اروپا برای تشکیل کمیته‌های تخصصی  مشترک بین ایران و اروپا و متشکل از دانشمندان بنام در حوزه‌های مختلف علوم به منظور تعریف طرح‌های پژوهشی مشترک، دانشگاه کالج دوبلین می‌تواند در زمینه محیط زیست همکاری خوبی با این نمایندگی داشته باشد.

در پایان این جلسات از رئیس دانشگاه دوبلین و هیات همراه برای حضور در ایران و بازدید از دانشگاه‌های کشور دعوت بعمل آمد.

گفتنی است که دانشگاه کالج دوبلین با تعداد حدود ۲۰ هزار دانشجو و بیش از هزار نفر کادر علمی ثابت، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین دانشگاه‌های ایرلند بوده و با توجه به ظرفیت‌های بسیار زیاد مشترک دو کشور، این ارتباط می‌تواند زمینه ساز ارتباطات بیشتر و تبادل کلان علمی باشد.

لازم به ذکر است در ادامه به میزبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در ایرلند، جلسه‌ای با دانشجویان بورسیه و آزاد ایرانی در ایرلند و برگزار شد و دانشجویان نکته نظرات خود را در یک فضای صمیمی و دوستانه بیان کردند.

Share