ایران؛ بازیگری مهم در عرصه علم‌وفناوری بین‌المللی/لزوم گسترش همکاری‌های علمی با اتحادیه اروپا

ایران؛ بازیگری مهم در عرصه علم‌وفناوری بین‌المللی/لزوم گسترش همکاری‌های علمی با اتحادیه اروپا

وزیر علوم با اشاره به توانایی‌های علمی و فناورانه کشورمان، جمهوری اسلامی ایران را “بازیگری مهم در عرصه علم و فناوری بین‌المللی” توصیف و بر گسترش مناسبات علمی ایران و اتحادیه اروپا تاکید کرد.

به گزارش ایسنا،‌ دکتر منصور غلامی امروز (چهارشنبه) در مراسم افتتاح سومین کارگروه همکاری‌های علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل به قابلیت‌های پژوهشی و علمی اتحادیه اروپا از جمله سهم دو درصدی پژوهشی کشورهای اتحادیه از GDP و جایگاه پژوهشگران اروپایی در میان بازیگران جهانی علم اشاره کرد و گفت: ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند در حوزه‌های مختلف مورد علاقه مشترک از جمله پیرشدن جمعیت، تغییرات اقلیمی و مهاجرت که چالش‌های مشترک آنهاست، همکاری کنند.

وی به سابقه تاریخی علم و دانش در ایران از جمله ایجاد دانشگاه جندی شاپور اشاره کرد و گفت: در تاریخ معاصر نیز تاسیس دارالفنون در سال ۱۸۵۱ میلادی که دانشمندان آلمانی، اتریشی و فرانسوی در آن حضور داشتند، نمادی از همکاری‌های ایران و اروپا بوده است.

غلامی خاطرنشان کرد: ایران با دارا بودن بیش از ۴.۳ میلیون دانشجو و دانشگاه‌های سطح بالا، بازیگری مهم در عرصه علم و فناوری بین‌المللی است.

به گفته وزیر علوم، بر اساس آمارهای ISI و SCOPUS، جمهوری اسلامی ایران اولین کشور دنیا از لحاظ رشد کمی تولیدات علمی است.

در ادامه نشست این کارگروه مشترک، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل با اشاره به گسترش همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپا طی سال‌های اخیر و همچنین گسترش همکاری‌های آموزشی دو طرف در حوزه اراسموس پلاس، بر تقویت همکاری‌های پژوهشی مشترک دو طرف تاکید کرد.

هیات اروپایی حاضر در این کارگروه نیز با ارائه گزارشی از پیشرفت همکاری‌های دو طرف به‌ویژه در حوزه همکاری‌های آموزشی (اراسموس پلاس) ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های دو طرف در حوزه پژوهشی در چارچوب برنامه چشم‌انداز ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا گسترش یابد.

“کریستینا راسو”، معاون مدیر کل کمیسیونر علوم و پژوهش نیز در این نشست گفت: در حال حاضر ۴۰۰ پژوهشگر ایرانی در شورای پژوهشی اروپا (ERC) فعال هستندکه رقمی قابل توجه است.

بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت علوم، سومین کارگروه مشترک ایران و اتحادیه اروپا بر اساس بیانیه مشترک دو طرف در سال ۱۳۹۵ بعد از توافق هسته‌ای ایران و اروپا تشکیل شده است.

اولین کارگروه در بروکسل شهریور ۱۳۹۵، دومین کارگروه تیرماه ۱۳۹۶ در تهران و سومین جلسه کارگروه روز چهارشنبه ۲۶ دی ماه ۱۳۹۷ با حضور هیات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران به سرپرستی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و رؤسای دانشگاه‌های تهران، اصفهان، علامه طباطبایی و خوارزمی و همچنین نمایندگانی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بروکسل برگزار شد.

Share