همایش چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در هلند برگزار گردید

همایش چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در هلند برگزار گردید

مقیم/ در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی همایشی به همت رایزنی علمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه شنگن و سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند و با حضور دکتر صدیقی معاون دانشجویی و رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی ایران در هلند و دکتر قربانی رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه شنگن و با حضور دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاههای هلند برگزار شد.

به گزارش مقیم، صدیقی در این همایش در سخنانی با تبریک این مناسبت فرخنده به بیان دستاوردهای انقلاب در عرصه آموزش عالی در طی این چهل سال و بیان ضروریت های بمنظور عبور از بحرانهای پیش رو پرداختند.

صدیقی در این مراسم گفت: با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و با درود به روح بلند امام (ره) و شهدای انقلاب اسلامی. انقلاب اسلامی تلاش در پیاده کردن اهدافی بلند در جامعه بشری داشته که کرامت انسان، آزادی او از بندگی غیر خدا و فراهم آوردن زمینه رشد و تعالی مادی و معنوی از آن جمله می باشند.
علیرغم همه چالش های ناشی از فشار خارجی و ضعف عملکردها، انصاف حکم میکند دستاوردهای گرانقدر انقلاب، که با هزینه ی شهدای بزرگی به ثمر رسیده را برشماریم و تلاش خود را امیدوارانه دو چندان کنیم.
در عرصه آموزش عالی و فناوری دستاوردهای گرانسنگ و مهمی داشته ایم که از آن جمله جمعیت دانشجویی از ۱۷۰ هزارنفر در اول انقلاب به ۴ میلیون نفر رسیده است و ورود به دانشگاه دیگر رویای دست نیافتنی نیست و هر جوانی میتواند از این امکان استفاده کند و در آستانه چهلمین سال، ۸۵ درصد رشته-محل ها بدون کنکور اعلام می شود و تنها ۱۵ درصد ظرفیت نیاز به شرکت در آزمون دارد.
در حوزه پژوهش و تولید علم، به رتبه ۱۶ جهان رسیده ایم و تعداد مقالات داغ و پراستناد رتبه های ۳۵ و ۲۲ جهانی را کسب کرده اند و ۲۰ درصد از مقالات با همکاری دانشگاههای خارجی منتشر شده است.
در بخش فناوری، فن آوری های مهمی چون نانو، بیو، سلول های بنیادی و پیشرفت های پزشکی و هوافضا توسعه جدی داشته است. فناوری هایی که همچون ماهواره در مرزهای علم و فناوری حرکت میکنند. پرتاب اخیر ماهواره اگرچه به توفیق نهایی نرسید ولی با توجه به تجربه گرانقدر آن، در کمتر از یکسال نسخه بعدی ساخته خواهد شد.
تعداد پارک های علم و فناوری و مراکز رشد و میزان فروش محصولات شرکت های دانش بنیان همه رشد چمگیر داشته اند. تعداد ۲۸۸۸ ایده به مرحله تجاری رسیده و در سال ۹۶، ۲۶۳ میلیون دلار محصول شرکت های دانش بنیان صادر شده است.
امروز شاهد جنگ اقتصادی بزرگ یک قدرت علیه جمهوری اسلامی هستیم و علیرغم پایبندی کشورمان به تعهدات بین المللی، مظلومانه دچار برخورد خصمانه شده ایم. راه حل برون رفت آن، تنها وحدت و اتحاد همه گروه های داخل نظام است که در اینصورت، این دوره و این مرحله از تحریم ها نیز سپری خواهد شد.
در آستانه دهه پنجم انقلاب اسلامی بایستی به نکات و ضرورتهایی مهمی پرداخته شود:

۱- در این دهه باید نسبت به نهادسازی نقاط برجسته عملکرد و تبدیل توفیق های نقطه ای به جریان و نهاد اهتمام ورزیده گردد.
۲- با بازنگری عملکرد، اولویت را به کیفیت بخشی فعالیت ها اختصاص دهیم، همانگونه که در آموزش عالی، طرح آمایش درصدد بهبود کیفیت عملکرد آموزش عالی است.
۳- عقلانیت همراه با روحیه انقلابی را به مسئولان و جامعه یاداور شویم.
۴- اصرار بر داشته های فراوان و بیش از همه هویت ملی نقطه اشتراک و اتکا باشد. در همه نظرسنجی ها، چه عمومی و چه دانشجویی به عرق ملی و علاقه به کشور اعتقادی عمیق نشان داده شده است. در نظرسنجی دانشجوییبیش از ۸۰ درصد دانشجویان به ایرانی بودن خود افتخار میکنند و بیش از ۷۰ درصد آنها آمادگی برای حضور در عرصه های دفاع در صورت بروز خطر برای کشور را اعلام کرده اند.
۵- در دهه پیش رو، روح تازه در اداره کشور ضروری است. پوست اندازی مدیریت ها و جوانگرایی همراه با بهره گیری از تجربیات گرانقدر قبلی لازم به نظر میرسد.
۶- استقبال از شفافیت در عملکردها و پاسخگویی همه به کمک ابزارها و فناوریهای نو از جمله بهره گیری از فضای مجازی لازم است.
۷- بازگشت به اخلاق و حاکمیت اصول اخلاقی به عنوان گمشده سالهای اخیر برای همه ما ضروری است. هر چه از دوران و فضای ایثار و از خودگذشتگی اوایل انقلاب و دفاع مقدس دور شدیم، خودخواهی و فردگرایی ها بیشتر شد که نتیجه ای جز کاهش سرمایه اجتماعی در بر نداشت.
در یک کلام، اصلاح از درون و اتکا به نیروهای لایزال خود و توکل به خدا، تنها راه پیشرفت و حرکت رو به جلو در دهه پنجم انقلاب اسلامی است.
دوستانی که در حال کسب علم در این محیط هستند، انشالله با موفقیت برای خدمت به کشور بازخواهند گشت.

Share