بیش از ۷۰درصد دانشجویان برای دفاع از کشور اعلام آمادگی کردند

بیش از ۷۰درصد دانشجویان برای دفاع از کشور اعلام آمادگی کردند

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، مجتبی صدیقی در همایشی که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در لاهه هلند برگزار شد، گفت: جمعیت دانشجویی کشور از ۱۷۰ هزار نفرِ اول انقلاب به چهار میلیون نفر افزایش یافت. ورود به دانشگاه دیگر رویای دست نیافتنی نیست و هر جوانی می تواند از این امکان استفاده کند. 
در این همایش که علیرضا جهانگیری سفیر ایران در هلند و قادر قربانی اصل رایزن علمی ایران در منطقه شنگن و همچنین تعدادی از دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های هلند حضور داشتند، رئیس سازمان امور دانشجویان خاطرنشان کرد: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، ۸۵ درصد رشته محل ها بدون کنکور دانشجو می پذیرند و تنها ۱۵ درصد ظرفیت نیاز به شرکت در آزمون دارد.
معاون وزیر علوم با اشاره به پیشرفت های علمی پژوهشی جمهوری اسلامی در سطح جهان، یادآور شد که ایران در تولید علم به رتبه ۱۶ جهان رسیده است و تعداد مقالات داغ و پراستناد، رتبه های ۳۵ و ۲۲ جهانی را کسب کرد؛ همچنین ۲۰ درصد از مقالات با همکاری دانشگاه های خارجی منتشر شده است.
صدیقی در بخش دیگری از سخنرانی خود در کشور هلند به فناوری های پیشرفته ایران در ماهواره اشاره کرد و افزود: فناوری های ایران در حوزه ماهواره روی لبه مرزهای علم و فناوری حرکت می کند. پرتاب اخیر ماهواره اگرچه به توفیق نهایی نرسید ولی با توجه به تجربه گرانقدر آن، در کمتر از یکسال نسخه بعدی ساخته خواهد شد.
وی در مورد پارک های علم و فناوری ایران نیز گفت: تعداد پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و میزان فروش محصولات شرکت های دانش بنیان رشد چشمگیر دارد. علاوه بر این، دو هزار و ۸۸۸ ایده به مرحله تجاری رسید و در سال ۹۶، ۲۶۳ میلیون دلار محصول شرکت های دانش بنیان صادر شده است.
رئیس سازمان امور دانشجویان برخی پیشنهادها را در مورد پیشرفت نظام آموزش عالی کشور مطرح کرد و افزود: در این دهه باید نسبت به نهادسازی نقاط برجسته عملکرد و تبدیل توفیق های نقطه ای به جریان و نهاد اهتمام ورزیم. همچنین با بازنگری عملکرد، اولویت را به کیفیت بخشی فعالیت ها اختصاص دهیم، همانگونه که طرح آمایش درصدد بهبود کیفیت عملکرد آموزش عالی است.
معاون وزیر علوم، افزود: عقلانیت همراه با روحیه انقلابی را به مسئولان و جامعه یادآور شویم و اصرار بر داشته های فراوان و نقطه اشتراک و اتکا در هویت ملی داشته باشیم. در نظرسنجی های عمومی و دانشجویی به عرق ملی و علاقه به کشور اعتقادی عمیق نشان داده شده است.
صدیقی تاکید کرد: در دهه پیش رو، روح تازه در اداره کشور ضروری است و پوست اندازی مدیریت ها و جوانگرایی همراه با بهره گیری از تجربیات گرانقدر قبلی لازم به نظر می رسد. استقبال از شفافیت در عملکردها و پاسخگویی همه به کمک ابزارها و فناوری های نو از جمله بهره گیری از فضای مجازی لازم است.
به گفته این مقام مسئول، بازگشت به اخلاق و حاکمیت اصول اخلاقی به عنوان گمشده سال های اخیر برای همه ضروری است. هر چه از دوران و فضای ایثار و از خودگذشتگی اوایل انقلاب و دفاع مقدس دور شدیم، خودخواهی و فردگرایی ها بیشتر شد که نتیجه ای جز کاهش سرمایه اجتماعی در بر نداشت. در یک کلام، اصلاح از درون و اتکا به نیروهای لایزال خود و توکل به خدا، تنها راه پیشرفت و حرکت رو به جلو در دهه پنجم انقلاب اسلامی است.
وی اظهار امیدواری کرد: افرادی که در حال کسب علم در این محیط هستند با موفقیت برای خدمت به کشور باز خواهند گشت.

Share