همایش ایرانشناسی در پاریس

تجربه دیروز،چشم انداز فردا

همایش ایرانشناسی با بررسی تجربه دیروز،چشم انداز فردا در تاریخ سوم مارس ٢٠١۵ ،با حضور اساتید دانشگاه،پژوهشگران و دانشجویان ایرانی و فرانسوی در دانشگاه ملی زبانها و تمدنهای شرقی (اینالکو) وابسته به دانشگاه پاریس ٣ سوربن جدید برگزار گردید.

در ابتدا مدیر موسسه تبادلات فرهنگی افپک ،آقای حسین بونو با اشاره به اینکه این همایش با همکاری موسسه ارتباطات علمی و فرهنگی بین ایران و فرانسه پیرامون هدف توسعه و پیشرفت هر چه بیشتر ارتباطات و تبادلات بین ایرانشناسان و اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی و فرانسوی صورت گرفته است، مقدمه ای مطرح کرد.
ایشان اشاره کرد با توجه به اینکه اولین تلاش در زمینه توسعه ارتباطات بین اندیشمندان و پژوهشگران ایرانی و فرانسوی با برگزاری این همایش صورت گرفته است، امید داریم این ارتباط با همکاری دو طرف پایدار وماندگار بماند.

1806

سپس پروفسور و ایرانشناس فرانسوی دانشگاه سوربن،آقای دکتر یان ریشار به عنوان مجری و یکی از مدعوین، به زبان فارسی به میهمانان و شرکت کنندگان همایش خوش آمد گفت  و انگیزه خود را مبنی بر پذیرفتن دعوت این دو موسسه و شرکت در همایش مذکور مطرح کرد.
در ادامه ایشان به مشکلات و سختی هایی اشاره کرد که در گذشته برای برقراری ارتباط با پژوهشگران فعال  در زمینه فرهنگ پارسی داشته است از جمله اینکه کسی قصد کار و مطالعه بر روی موضوعی خاص مثل ایران و فرهنگ ایرانی داشته باشد ولی هیچ گونه ارتباط مستقیمی برای وی میسر نباشد که این بسیار درد آور است.با امید به اینکه چنین گردهمایی تلنگری باشد برای بنای ارتباطات خوب و سازنده بین دو کشور.
یان ریشار در این فرصت از همکاران ایرانی خود همچون دکتر کریم مجتهدی و مرتضی کتبی با اشاره به اینکه از پیشکسوتان بسیار قدیمی در این موسسه بوده اند،نام برد و افزود که این اساتید شاهد قدمت علوم مربوط به ایران و ایرانشناسی در کشور فرانسه هستند و شایان ذکر است که در فرانسه علوم ایرانشناسی از قرن هجدهم میلادی  روبه بهبودی بوده و امید داریم که روزی شاهد ارتباط هر چه بیشتر بین ایرانشناسان فرانسوی و اساتید ایرانی باشیم.

پس از سخنرانی مختصر پروفسور یان ریشار، دکتر ناصر تکمیل همایون سخنرانی خود را پیرامون موضوع کلی ایرانشناسی و شرق شناسی مطرح کرد و افزود که پژوهشگران فرانسوی همچون هانری کوربن و هانری مسه ،یان ریشارد ژیلبر لازرد در مورد فرهنگ و تمدن ایرانی پژوهشهای چمشگیری برجای گذاشتند.

دکتر کریم مجتهدی از اساتید برجسته و پیشکسوت در زمینه فلسفه،سخنرانی خود را پیرامون فلسفه دکارت و مدرنیسم با اشاره به اینکه ما جهان را با دکارت بهتر میتوانیم درک کنیم،مطرح کردند .

سخنران سوم همایش خانم انیس دو ویکتور متخصص فرانسوی در زمینه سینمای ایران سخنرانی خود را در راستای صرفا سینمای ایران و نه سینما به مفهوم هنر و صنعت شرح داد و همواره اشاره داشت که مستند روایت فتح از جمله آثار منحصر به فرد در تاریخ سینمای ایران است.

سپس خانم دکتر فرجاد در حوزه ایرانشناسی بصری مقاله ای ارائه کردند که به پژوهش و عکاسی در تاریخ ایران میپرداخت.
ایشان اشاره کرد که نخستین دوربین های عکاسی در دوره قاجار به ایران وارد شد و عکاس فرانسوی به نام ژول ریشار اولین عکاسی را در ایران برای شاهان قاجار انجام داده است.

قسمت دوم همایش با سخنرانی پروفسور یان ریشار با معرفی آخرین کتاب تألیفی از ایشان به نام” نگاه  فرانسوی به کودتای ١٩٢١ در ایران” آغاز شد .وی متذکر شد که تجربه ایشان در زمینه ایرانشناسی نشأت گرفته از تسلط به زبان فارسی،شناخت کشور ایران و شناخت ایرانیان است.

سخنران پایانی همایش آقای دکتر محمدرضا صافی در حوزه “شکل سبک و بیان در ادبیات مدرن “گزارشی ارائه نمود که به بررسی اینکه نمیتوان تعریفی از داستان و ساختارهایش ارائه کرد مگر اینکه گزارشی بین داستان و دیالوگ هایش در دست داشته باشیم.

گفتنی است این همایش با همکاری و مشارکت نمایندگی علمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه شنگن، پژوهشکده مطالعات فرهنگی روایت، دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره)، موسسه تبادلات فرهنگی ایران و فرانسه، موسسه فرهنگی نگارستان اندیشه نو و انجمن ایرانی تاریخ برگزار گردید.

Share