سوالات متداول

این بخش هنوز در حال تکمیل می باشد. لطفا اگر سوال خود را در میان سوالات موجود مشاهده نمی کنید می توانید آن را در قسمت پایین مطرح نمایید. سعی ما بر این است که در اسرع وفت به سوالات شما پاسخ داده و آن را در اختیار دیگر دوستان نیز قرار دهیم.

 

آیا هزینه شرکت در کنفرانس و یا همایش و کنکره در ایران در شش ماه آخر بورس از طرف سازمان امور دانشجوئی قابل پرداخت می باشد؟

بر اساس دستورالعمل پرداخت هزینه های ارزی و ریالی در شش ماه اول و آخر دوره هزینه بلیط شرکت در کنفرانس یا همایش و یا کنکره به دانشجو تعلق نمی گیرد.

آیا هزینه بلیط میان دوره در شش ماهه اول و آخر دوره بورس قابل پرداخت می باشد؟

بر اساس دستورالعمل هزینه های ارزی و ریالی هزینه بلیط میان دوره در شش ماهه اول و آخر مهلت بورس به دانشجو تعلق نمی گیرد.

آیا هزینه بار به ارفارغ التحصیلان بورسیه به هنگام مراجعت به کشور قابل پرداخت می باشد؟

به فارغ التحصیلان بورسیه که بین سه ماه تا شش ماه پس از فراغت از تحصیل (دفاع از تز) به کشور مراجعت نمایند حسب مورد پنج میلیون و سه میلیون ریال بابت حمل بار پرداخت خواهد شد.

آیا حمل بار به دانشجویان بورسیه سال آخر تعلق می گیرد؟

بله هزینه بار به دانشجویان بورسیه سال آخر نیز مطابق مقررات تعلق می گیرد.

مرخصی دانشجویان بورسیه و خانواده آنان چه مدت می باشد؟

دانشجویان بورسیه میتوانند در ازای هر یک سال تحصیل از یک ماه مرخصی و خانواده آنها از دو ماه مرخصی استفاده نمایند به این قبیل دانشجویان در مدت مرخصی، مقرری ارزی تعلق خواهد گرفت.

آیا هزینه بلیط برای ارائه مقاله در گردهمایی ها و کنفرانس های های  علمی خارج از کشور قابل پرداخت می باشد؟

پرداخت هزینه خرید بلیط بابت ارائه مقاله در کردهمائی ها و کنفرانس های علمی داخل کشور فقط برای یک بار در طول تحصیل به دانشجوی بورسیه مجاز است.

آیا هزینه ای بابت لوازم و تجهیزات کمک آموزشی از سوی سازمان امور دانشجویان پرداخت می گردد؟

به دانشجویان بورسیه کامل که از سال ۱۳۸۲ به بعد اعزام شده یا میشوند یک بار در طول دوره تحصیل حداکثر معادل نهصد یورو جهت خرید لوازم و تجهیزات آموزشی و پایان نامه به عنوان کمک هزینه آموزشی و یا تحت عنوان هزینه کامپیوتر پرداخت می شود.

آیا چنانچه خانواده دانشجویان بورسیه در شش ماه آخر مهلت بورس به کشور مراجعت نمایند مقرری ارزی آنان قابل پرداخت می باشد؟

در صورتیکه خانواده دانشجویان بورسیه در شش ماه آخر مهلت بورس به کشور مراجعت نمایند دانشجو می تواند برای مدت باقی مانده از مقرری ارزی مربوط به متاهلی استفاده نماید.
Share

۱۶ نظر

 1. سلام. من یک دانشجوی معمولی هستم. از موسسات اعزام دانشجو که پیگیری کردم می گویند می توانیم با معدل پایین هم بورس تحصیلی در المان بگیریم. آیا مطالب سایت شما به ما هم مربوط میشه؟؟ ضمن اینکه این موسسات رنج هزینه ای از ۵ میلیون تومان تا ۴۵ میلیون تومان را می گیرند که می گویند برای کلیه مراحل اعزام تا خوابگاه است را شامل می شود و در دانشگاه آلمان به رایگان تحصیل خواهیم کرد. این موضوع درسته؟
  از چه مرجعی میتونم صلاحیت را پیگیری کنم؟؟ چون هزینه ها بسیار متفاوت است

  • وبسایت رایزنی علمی و فناوری با هدف اطلاع رسانی به دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های حوزه شنگن راه اندازی شده است. یکی از وظایف این رایزنی ارزیابی موسسات و دانشگاه های حوزه منطقه شنگن می باشد. اطلاعات تحصیلی فراهم آورده شده در این وبسایت با هدف اطلاع رسانی همگانی انجام گرفته است. این رایزنی هیچ گونه اطلاعاتی در مورد موسسات اعزام دانشجو و شرایط پذیرش دانشگاه ها ندارد.
   برای کسب این اطلاعات می توانید به موسسات مورد تایید وزارت علوم مراجعه نمایید.

   • با سلام و احترام در متن پاسخ بالا به موسسات مورد تایید وزارت علوم اشاره شده است . آیا کدام موسسات هستند آیا می توانید لینک یا آدرس این موسسات را ارسال فرمائید ؟ با تشکر

 2. سلام
  آیا مدرک انستیتوی کاتولیک پاریس در آموزش عالی ایران ارزیابی می شود؟
  چرا این انستیتو جزو نامهایی که آموزش عالی در رده بندی های دانشگاههای فرانسه آورده است ، نیست ؟
  لطفا راهنمایی فرمایید
  با سپاس

  • نام دانشگاه را به صورت کامل بنویسید. لیست موسسات و دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم در گرو های مختلف در پایگاه زیر موجود می باشد:
   http://grad.saorg.ir/Credential-Evaluation-Book

   در صورتی که نام موسسه مزبور در این لیست نباشد مدارک قابل ارزیابی نیست و مدارک باید برای ارزیابی به کارشناسان مربوطه ارسال گردد. این فرآیند زمان بر می باشد و نتیجه ارزیابی ممکن است در نهایت به عدم صلاحیت و رد مدرک صادر شده از آن دانشکاه یا موسسه بیانجامد. بنابراین حتی المقدور اقدام به پذیرش از دانشگاهی نمایید که نام آن در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم می باشد.

 3. با سلام من پزشک عمومی هستم . و دارای سه سال سابقه کار تخصصی پوست . در وین امکان ادامه تحصیل برای تخصص این رشته وجو دارد

  • با سلام .

   قوانین کشورهای اروپایی در مورد برابری مدارک فارغ التحصیلان رشته پزشکی با همدیگر فرق می کند. برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی و شرایط قبول کردن مدرک پزشکی شما باید از دانشگاه مربوطه پرس و جو گردد.

 4. با سلام ..
  من در یک اینستیتو زیر نظر کلینیک دانشگاهی در آلمان مشغول به تحصیل در رشته تکنولوژی جراحی هستم. یک دوره سه ساله آموزشی ٣٢۴٠ ساعت دستیاری عملی و ١٨١۴ ساعت تئوری را باید پاس کنم و با قبولی در امتحان تئوری و عملی مدرک دستیاری جراحی رو میگیرم. بعد از آن با شرکت در یک دوره دو ساله با ٢١٠٠ ساعت عملی و ٧٢٠ ساعت تئوری و بعد از قبولی در امتحان تئوری و عملی مدرک تخصصی تکنولوژی جراحی رو میگیرم .. سوال من این هست که این پنج سال تحصیلی را در ایران به چه صورت ارزیابی میکنند. و مطابق با چه مدرک تحصیلی در ایران است ؟
  با سپاس فراوان از شما

  • با سلام

   اگر نام مرکز مربوطه در لیست دانشگاه ها و مراکز مورد قبول وزارتین علوم تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت باشد ارزیابی با ارسال مدارک مورد نیاز انجام می گیرد.
   در صورتی که نام مرکز مربوطه در این لیست قرار نداشته باشد کارشناسان دفتر رایزنی علمی با استعلام از مراجع قانونی کشور آلمان ارزیابی آن را بررسی می نمایند.
   قبول یا عدم قبول مدرک صادر شده از آن مرکز به نتایج این ارزیابی بستگی دارد و این فرآیند ممکن است حدود یک ماه به طول بینجامد.

 5. سلام و خسته نباشید

  سوالی که داشتم این هست که آیا کارشناسی ارشد یک ساله از دانشگاه لوون بلژیک در ایران به عنوان یک مدرک کارشناسی ارشد اعتبار خواهد داشت یا نه؟
  سایت دانشگاه این رشته رو دقیقا به عنوان فوق لیسانس یک ساله معرفی نکرده ولی رشته های دیگه هم برای کارشناسی ارشد داره که ۱۲۰ واحد هستن و این رشته ی مورد نظر من ۶۰ واحد.

  • با سلام. دوره های یکساله در مقطع کارشناسی ارشد به تنهایی به عنوان مدرک کارشناسی ارشد معادل سازی نمی گردد. برای مقطع کارشناسی ارشد گذراندن چهار ترم تحصیلی مورد نیاز می باشد.

 6. مهشید خزاعی شادفر

  با سلام
  رشته فیزیک پزشکی در دانشگاههای اروپا جزو رشته های علوم پایه س یا علوم پزشکی ?

 7. سلام
  خدا قوت
  راهنماهای کشورها واقعا عالی هستند.
  اما راهنمای کشور بلژیک ناقص بارگزاری شده است
  نسخه فعلی ۴۴ صفحه است در حالی که فهرست آن نشان از بالغ بر ۱۹۰ صفحه دارد.
  لطفا نسخه کامل را بارگزاری نموده و درصورت امکان به ایمیل ارسال فرمایید.
  با تشکر از پیگیری

 8. با سلام خدمت شما
  ایا می توان در صورت حضور در ایران برای برگشت به محل تحصیل برای سال سه دکتری در خارج از کشور (فرانسه )گواهی اشتغال به تحصیل و نامه ثبت نام به تایید سفارت از طریق پست با توجه به پرینتی بودن گواهی، رساند و برای گرفتن ارز دانشجوی در سامانه نشا اقدام کرد تا اینکه بعد از عزیمت مراحل فوق طی شود، تا با مشکلات انتقال و ارسال ارز مواجه نشویم.
  بنده تا به حال ارز دانشجویی دریافت نکرده ام.
  لطفا پاسخ بفرمایید و شماره تلفن از سفارت ایران در پاریس که مربوط تایید اعلام فرمایید.
  با تشکر

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*