ضرورت ایجاد کرسی‌های زبان فارسی و ایران‌شناسی در دانشگاه سیانسپو فرانسه

رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه شنگن و بریتانیا با مسؤلین و تنی چند از اساتید دانشگاه سیانسپو فرانسه دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش سرویس دانشگاهی ایسنا، در این دیدار که در محل آکادمی سیانسپو شهر منتون فرانسه صورت گرفت ضرورت ایجاد کرسی‌های زبان فارسی و ایران‌شناسی در این دانشگاه مورد تاکید قرار گرفت.

دکتر قربانی اصل، رایزن علمی کشورمان با اشاره به تمدن بزرگ و فرهنگ غنی دو کشور ایران و فرانسه راه‌اندازی کرسی‌های زبان فارسی و ایراشناسی را در کشور فرانسه یک حرکت مثبت و علمی ارزیابی کرده و آن را عاملی مهم در نزدیکی دو ملت ایران و فرانسه دانستند.

در مقابل مسؤلان دانشگاه سیانسپو ضمن استقبال از برقراری ارتباط علمی با دانشگاه‌های ایران از ایجاد کرسی‌های زبان فارسی و ایرانشناسی به عنوان یک ضرورت و نیاز برای برنامه‌های ‌آموزشی آینده این دانشگاه یاد کردند.

در ادامه این دیدار طرفین راهکارهای عملیاتی‌سازی راه‌اندازی کرسی زبان فارسی را از سال تحصیلی جدید مورد بررسی قرار دادند.

دکتر قربانی اصل با تاکید بر شروع خوب و قوی زبان فارسی از تصمیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران نسبت به معرفی یکی از اساتید مجرب زبان فارسی برای این مهم و آغاز به کار رشته ایرانشناسی در این دانشگاه از سال آینده خبر داد.

مسؤلان دانشگاه سیانسپو ضمن ابراز خرسندی از این موضوع از وزارت علوم کشورمان به خاطر این همکاری تشکر و قدردانی کردند.

بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده پذیرش دانشجو برای کرسی زبان فارسی از سپتامبر امسال شروع خواهد شد.

مسؤولان دانشگاه سیانسپو نیز ابراز امیدواری کردند که با موافقت ایران دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه بتوانند به مدت یکسال دروس خود را در دانشگاه‌های ایران بگذارنند.

در جریان بازدید رایزن علمی کشورمان در منطقه شنگن و بریتانیا از دانشگاه سیانسپو، وی با جمعی از دانشجویان این دانشگاه نیز به گفت‌وگو پرداخت.

از نکات این دیدار می‌توان به اشتیاق دانشجویان خارجی به شناخت هر چه بیشتر ایران و یادگیری زبان آن اشاره کرد؛ دانشجویانی که از ایران به عنوان کشوری با تاریخ و تمدن بزرگ و با مردمی با فرهنگ غنی یاد می‌کردند.

Share