موسسه اینالکو و دانشگاه پوآتیه در فرانسه

موسسه اینالکو و دانشگاه پوآتیه در فرانسه

امضاء تفاهم نامه بین دانشگاه علامه طباطبائی با موسسه اینالکو و دانشگاه پوآنیه در کشور فرانسه

در تاریخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۴ مطابق با ۷ سپتامبر ۲۰۱۵، تفاهم نامه همکاری و تبادل دانشجو، استاد و پژوهشگر بین موسسه زبانها و تمدنهای شرقی (اینالکو)  و دانشگاه علامه طباطبائی و با حضور دکتر قادر قربانی اصل رایزن علمی و فناوری و سرپرست دانشجویان در منطقه شنگن، بریتانیا و حوزه آن در محل آن موسسه واقع در شهر پاریس به امضاء رسید.

در ابتدا خانم مانوئل فرانک رئیس موسسه اینالکو ضمن خوش آمد گویی به دکتر حسین سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبائی و هیات همراه، از تاریخچه تاسیس این موسسه و وجود زبان فارسی از زمان های دور در موسسه سخن گفته و بر اهمیت برقراری ارتباطات علمی و گسترش آموزش و پژوهش زبان و ادبیات فارسی و فرانسه در دو کشور تاکید نمودند.

آقای دکتر سلیمی نیز از حسن استقبال گرم خانم مانوئل فرانک و مسئولین موسسه تشکر نمودند و اعلام داشتند که زبان ابزاری برای تبادل فرهنگ های دوکشور می باشد. ایشان ضمن تاکید بر حسن اجرای تفاهم نامه اظهار داشتند که برگزاری کنفرانس های سالیانه اساتید و دانشجویان، زمینه را برای نزدیکی هر چه بیشتر هر یک از کشورها فراهم می نماید. در پایان، دکتر سلیمی به اتفاق هیات همراه و رئیس و مسئولین موسسه اینالکو، به بازدید از بخشهای گوناگون موسسه پرداختند.

یک روز پس از اولین دیدار، در تاریخ ۱۷ شهریور ماه سال ۱۳۹۴ مطابق با ۸ سپتامبر ۲۰۱۵ نیز دکتر سلیمی با هیات همراه و نماینده رایزنی علمی و فناوری در دانشگاه پوآتیه واقع در شهر پوآتیه حضور یافته و مورد استقبال گرم دکتر ایو جان (Yves Jean) رئیس دانشگاه و جمعی از اساتید و مسئولین قرار گرفتند. در این ملاقات دکتر ایو جان ضمن خیر مقدم به  آقای دکتر سلیمی و هیات همراه از حضور دانشجویان ایرانی در سالهای اخیر در دانشگاه پوآتیه سخن گفته و اعلام داشتند که بسیار مایل هستند که ارتباطات علمی را با کشور ایران همچنان حفظ نمایند. در ادامه، دکتر حسین سلیمی از استقبال گرم رئیس دانشگاه پوآتیه از ایشان و هیات همراهشان تقدیر و تشکر نمودند و از استقبال دانشگاه علامه طباطبایی برای برقراری ارتباطات علمی و پژوهشی در رشته های مختلف به ویژه رشته حقوق بین دو کشور سخن به میان آوردند.

ایشان همچنین از حضور اساتید و پژوهشگران دانشگاه پوآتیه در ایران و دانشگاه علامه طباطبائی در گذشته خبر دادند و سپس به سوالات مسئولین دانشگاه پاسخ دادند. در ادامه، تفاهم نامه ای با موضوع ارتباط میان دو دانشگاه و با هدف همکاری در امور پژوهشی در رشته حقوق به امضاء رسید. در پایان، دکتر سلیمی به همراه  تعدادی از اساتید دانشگاه پوآتیه از دانشکده ها و پردیس دانشگاه دیدن نمودند. در طی دیدارهای انجام گرفته، دکتر مرجان فرجاه رئیس دانشکده زبانهای خارجی و دکتر بهزاد رضوی فر معاون پژوهشی دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبائی آقای دکتر سلیمی را همراهی می نمودند.

Share